All Pork will be back in stock in the Fall.

Save Big on Nutrient Dense Food

written by

Desiree Nelson

posted on

August 9, 2022


Most everyone always wants to save when they can, but recent world events have really affected the price of food. And the cost to raise and produce food. I wanted to share some of the tips I have learned over the years to help you save AND still buy quality nutrient dense food straight from the farm.


The number 1 way to save when buying chicken is to buy WHOLE CHICKENS. Even if you are only a white meat or dark meat eater, you can make this work. Learn your favorite way to cook a whole chicken, it’s different for everyone. Roast it, smoke it, grill it, simmer it! 

Recently I have been cooking my whole thawed chicken submerged in water for about 2 hours until the meat is cooked. I remove the chicken and have a great meat broth already done as well! It’s a time saver for me. I serve the chicken whole to my family with other sides to add to the meal. (You can even add carrots etc. to the water as you cook the chicken to add to your meal.) Everyone gets to eat their favorite parts first time around. 


After the first meal with the whole chicken, I pick all the meat off the carcass. Here is where you get to be adventurous. Find recipes to make with the chicken, try new things or always make the tried-and-true recipe you love. Chicken soup is an easy one, chicken enchiladas, chicken salad, chicken chili, the list goes on. When using chicken in recipes like this, whether it is dark or light meat doesn’t make a whole lot of difference. Depending on how big your chicken is and your family, you may stretch your chicken into 2 more meals.


Don’t throw away the bones! The bone still contain minerals and vitamins that you can extract and make bone broth. Save up your bones, or do one carcass at a time. Use your favorite bone broth recipe. The Weston A. Price website is a good place to start. I have one customer that will cook their bones at least twice and up to 7 seven times to keep extracting minerals. Talk about saving money. I’m not sure of the validity of making broth 7 times with the same bones, but I’ve definitely done it twice. Your second batch and on will not have the great chicken taste, but you can use this for cooking noodles, potatoes, rice and adding in place of water to any recipe. 


Use your meat and bone broths to nourish up more recipes! Whether you are going to drink a glass of broth with your meal, or use it in recipes. You can really get creative in using up your broth.


Now with that one whole chicken, the lowest per price per pound (currently $5.79), you can use it in up to 3 plus meals to feed a family.


Number 2, BUY IN BULK. You already know this. But get a big freezer and buy a whole or half pig. A half of pig only takes up about 3-4 cu. ft. You can have your portion of pork processed into cuts your family likes. Do you like ground meat, sausages, chops and roasts? You can get creative and grind what you don’t like or have your ground made into tasty sausage or brats. Those are easy grilling meals in the summer! The hardest part is rationing out the 10 pounds of bacon per half of pig.


Number 3 is START USING OFFAL. Liver is one of the most nutritious animal parts and not as expensive. If you aren’t a big liver fan like myself, a trick I have found is taking frozen chicken livers and grating it into recipes. No one is for the wiser and you just added nutrition to that meal. 


These are my number one go-tos for saving money, and time, when feeding my family. What are your ideas? 


More from the blog

Why Support a Pasture Raised Egg Farm in the Winter

I have a few reasons for you to support your local pasture raised egg farm in the winter. We farm in Minnesota, we obviously have winter with cold and snow. This isn’t suitable for chickens to be on pasture during our winter months. On our farm, they go inside a building to protect them from the wind and snow. It also allows us to have thawed water for the hens with below freezing temperatures outside.  It’s still local to you. Imagine how much energy and fuel it takes to get a pasture raised egg to MN from the Southern United States, compared to your local farm.  You want your farmer to still be in business come spring and summer. Careful planning by the farmer enables them to have year-round eggs to sell, and year-round cash flow. Also, if a farmer has too many eggs in the winter, they will downsize their flock size and not have the extra eggs during the summer months.  The hens typically still get stored/dried forages. Chickens being omnivores, don’t get all their nutrition from forages. The pasture, and the insects, are a supplement to their formulated balanced production grain feed. It’s relatively easy to continue feeding forages to the chickens through the winter, in their winter housing. This is something we do on our farm.  You can’t depend on yolk color to determine how the bird was raised. The egg industry as a standard knows the consumer wants nicely colored egg yolks, so there are yolk color enhancers added to feed. Even your big box store brands of “pasture raised eggs” feed yolk color enhancers in their feed to have a consistent product between all the farms they buy eggs from for their brand. (Yolk color enhancing feed additives needs its’ own post.) Here is a reason knowing your farmer is an advantage, because you can ask them. Can you ask the grocery/co-op store? Will you get an answer with integrity from the big brand aggregator?  It still is a high quality, highly nutritious egg product. We feed the same high quality grain feed in the winter that we feed in the summer. We may be changing the protein or energy levels slightly to help the hens adjust to the temperatures. But it’s still the same whole grains as the majority used in our ration, custom milled at a local feed mill, and not all grain byproducts = less complete nutrition = less expensive grain. We don’t cut costs at the expense to nutrition. The small family farm is a very small percentage of the “farms” producing food in our country. Small family farms, defined by grossing under $350,000 annually by the USDA, produced about 18% of the production in 2021. That’s only 18% of the food distribution system that is decentralized, localized and not susceptible to collapsing if a couple of those farms go out of business. Or their business is shut down. Are you ready to grow everything you want to eat if we aren’t here? Number one reason to support small family local farms. Here are how our hens spend their winter in Minnesota: We have two groups of laying hens, one stays in our mobile range coop all winter, and the other flock is inside a pole shed building with access to outside with our cows.

Are You Getting Duped by Egg Yolk Color?

When you know your farmer, you can ask them if they use egg yolk color enhancers in their feed for laying hens. Otherwise, maybe you should just assume those orange yolks aren't just happy laying hens chasing bugs and eating grasses full of carotenoids.

with customization by Grapevine Local Food Marketing